^Į viršų

Bluegrass muzikos puslapis

Apie Bluegrass

Bill MonroeBluegrass – muzika gimusi XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje JAV, Kentukio kalnuotuose rajonuose, kartais vadinama viena iš akustinių country muzikos atšakų. Jos muzikantų virtuoziškumas, unikalus instrumentų ir balsų skambesys, suteikė galimybę bluegrass‘ui tapti savarankišku muzikos žanru. Bluegrass muzikos pradininku laikomas mandolinininkas Bill Monroe, o žanro įteisintoju banjo instrumentu grojantis Earl Scruggs.

„Monroe Brothers“ buvo vienas iš populiariausių duetų nuo 1920 iki 1930 metų. Charlie grojo gitara, Bill grojo mandolina ir jie dainavo duetu. Kai broliai 1938 metais išsiskyrė, kiekvienas iš jų sukūrė savo grupes. Kadangi Bill‘as buvo kilęs iš Kentukio, vadinamo „bluegrass state“ (Miglių Valstijos), jis nusprendė pavadinti „Bill Monroe ir Miglės berniukai“ (Bill Monroe and the Blue Grass Boys), o šios grupės skambėjimas pagimdė naują country muzikos formą pavadintą bluegrass. Lietuvių kalbos žodynas bluegrass vertimą nurodo – pievinė miglė [lot. Poa pratensis].

„Bill Monroe and the Blue Grass Boys“ pirmą kartą „Grand Ole Ophry“ scenoje pasirodė 1939 metais ir greitai tapo viena iš populiariausių keliaujančių grupių už Nešvilio WSM studijos ribų. Billo naujoji grupė labai skyrėsi nuo kitų tradicinių country muziką grojančių kolektyvų savo energingu ir galingu skambėjimu, panaudojant tradicinius akustinius instrumentus ir pasižyminti individualia vokalo harmonija. Ši muzika susiejo savyje styginių grupių melodijas ir ritmus, juodaodžių ir baltaodžių religines giesmes, juodaodžių darbo dainas ir „šūkavimus“, country ir bliuzo muzikos repertuarą. Blue Grass BoysVokaliniai duetai, trio ir kvartetai papildydavo Bill‘o vienišą aukštą (high lonesome) pagrindinį balsą. Paeksperimentavęs su įvairiomis instrumentų kombinacijomis, Bill‘as apsistojo ties pagrindine grupės sudėtimi iš mandolinos, bandžo, smuiko, gitaros ir boso.

Nors bluegrass muzikos fanai teigia, kad ši muzika atsirado 1938, kai Monroe suformavo savo pirmąją Blue Grass Boys grupę, daugelis tiki, kad klasikinis bluegrass skambesys išsikristalizavo tik 1946 metais, netrukus po to, kai į grupės sudėtį buvo priimtas Earl Scruggs, 21 metų bandžo grojikas iš Šiaurės Karolinos. Scruggs‘as grojo naujovišku trijų pirštų „picking“ stiliumi, kuris buvo labai entuziastiškai priimtas klausytojų ir netrukus šis grojimo stilius buvo pavadintas tiesiog „Scrugss‘o stiliumi“. Ne ką mažesnį indėlį į klasikinį Blue Grass Boys grupės skambesį įdėjo Lester Flatt iš Spartos, Tenesio valst. su savo gitara ir pagrindiniu vokalu duete su Monro tenoru, Chuby Wise ir Floridos – smuikas ir Howard Wats, taipogi žinomas komedijose kaip „Cederic Rainwater“ – akustinis bosas.

Lester Flatt ir Earl ScruggsKai Earl Scruggs, o vėliau ir Lester Flatt išėjo iš Monro grupės ir sukūrė savąją, pavadintą „The Foggy Mountain Boys“, į grupės sudėtį jie įvedė rezofoninę gitarą, dar kitaip vadinamą „Dobro“. Nuo to laiko „Dobro“ dažnai naudojama bluegrass grupių sudėtyje. Burkett H. „Uncle Josh“ Graves iš Tellico Plains, Tenesio valst., 1949 metais išgirdęs Scruggs‘o „three_fingers pickin“ grojimo stilių, pritaikė jį tada dar mažai žinomam „slide bar“ (šliaužikliniam) instrumentui. Nuo 1955-1969 Kartu su Flatt‘u ir Scruggs‘u Graves pristatė savo plačiai paplitusį, energingą, bliuzinį „Dobro“ grojimo stilių.

Nuo 1948-1969 Flatt & Scrugs buvo pagrindinė jėga, nacionalinėje televizijoje, daugumoje miestų, universitetų, koliziejų, mokyklų pristatanti bluegrass muziką Amerikai. Scruggs‘as sukūrė ir įrašė vieną iš labiausiai žinomų instrumentinių kūrinių – „Foggy Mountain Breakdown“, kuris buvo panaudotas filme „Bonnie & Clyde”. 1969 jis padarė novatorišką solo karjerą kartu su savo trimis sūnumis sukūręs grupę „The Earl Scruggs revue“. Scruggs‘as vis dar tęsia įrašus ir koncertus grupėse, kuriose dalyvauja ir jo sūnūs Randy (gitara, mandolina) ir Gary (bosas).

Po išsiskyrimo su Scruggs‘u 1969, Lester Flatt tęsė savo sėkmingą muzikinę karjerą su savo grupe „The Nashville Grass“, pastoviai koncertuodamas iki pat mirties 1979-ais.

Nuo 1950 žmonėse įsitvirtino šios muzikos stiliaus pavadinimas kaip „bluegrass music“. Bluegrass stiliaus grupės kūrėsi visoje šalyje, o Bill Monroe buvo laikomas bluegrass muzikos tėvu.

Bluegrass festivalio koncepcija pirmą kartą buvo pristatyta 1960 metais, kai savaitgaliais įvairiuose miestuose dėl dar nedidelės auditorijos varžėsi pagrindinės bluegrass stilius grupės. Pirmąjį bluegrasss muzikos festivalį, kuris įvyko 1965 metais Fincastle, buvo patikėta prodiusuoti Carlton Haney ir Reidsvile, N.C.

Tradicinės muzikos įrašai, nacionaliniai atviri ir uždari bluegrass muzikos festivaliai, filmų, televizijos ir reklamų garso takeliai, kuriuose skambėjo bluegrass muzika, daug prisidėjo prie to, kad išvestų šią muziką į dabartinę dienos šviesą. Didelį nacionalinį pripažinimą “Lester Flatt and Earl Scruggs & the Foggy Mountain Boys“ padėjo pasiekti Martha‘os White Flour parama, bei šios muzikos skambėjimas jau minėtame filme „Bonnie and Clyde“, taip pat televizijos šou „The Beverly Hillbillies“. Tiesiogiai prie šio stiliaus populiarinimo prisidėjo ir kino filmas „The Deliverance“ kuriame garso takelį įgrojo grupė „Dueling Banjos“ su Eric Veissberg (bandžo) ir Steve Mandel (gitara). 2001 metais milijoniniu tiražu parduotas garso takelis iš Coen Brother filmo „O Brother, Where Art Thou?“ išplėtė bluegrass ir tradicinės country muzikos mėgėjų auditoriją.

Bill Monroe mirė 1996 metų rugsėjo 9 dieną, likus keturioms dienoms iki savo 85-ojo gimtadienio. 1997 metų gegužę dėl savo didelio įnašo į populiariąją šalies muziką Bill Monroe buvo priimtas į Rokenrolo šlovės muziejų.

Bluegrass muzika dabar populiari visame pasaulyje – vien tik IBMA teigia turinti narius 50-tyje valstijų ir 30-yje šalių. Be klasikinio, iki šiol grojamo stiliaus, kuris gimė 1946, bluegrass stiliaus grupių grojimą įtakoja ir kitų stilių, tokių kaip tradicinis ir modernusis džiazas, šiuolaikinė country muzika, keltų muzika, rokenrolas („newgrass“ ar progresyvusis bluegrass‘as), old-time muzika, Pietų religinės giesmės, o dainų tekstai verčiami į daugelį pasaulio kalbų.

bluegrass.lt info

Copyright © 2007-2017. bluegrass.lt